Lager og afhentning: Skovlytoften 1 / 2840 Holte / tlf 4585 1978
Kontor: Kongsvænget 38 / 2830 Virum / Telefon 45851978

21.12.2008 På Italiensk

Kære Vinvenner,
paa_italiensk.jpg
I har sikkert travlt med en hel masse og derfor en kort mail med lidt bobleresumé. De øverste tre er – fra venstre- alle fremstillet efter den traditionelle metode, hvor gæringen sker i selve flasken:

  • (1) VISAGES DE CANAILLE 1999. Et blend af fem årgange nebbiolo fra Cascina Baricchi: 195,- kr. Den kan klare maden, men det er ikke en mousserende for alle. Undgå at købe den som den eneste mousserende. Et must til gengæld hvis det er en god og overraskende vinoplevelse I leder efter.
  • (2) ET VOILÀ 2001 Pinot Nero 100%. Også Cascina Baricchi: 195,- kr. En tør mousserende med klare hyldeblomst- og citrustoner. Lang smag der udvikler sig i glasset. Stjæler kirsebær fra de rigtig store mousserende. Køb den hvis I har valgt kun at købe én type mousserende.
  • (3) MACH Trento DOC Mousserende hvid tør: 250,- kr. Årgang 2002 og stadigvæk meget ung! Bør dekanteres. Klassisk tør og fyldig med lang eftersmag.

Nederst finder I de mousserende, som fremstilles på store tanke. Det lyder ikke særlig fint, men der er faktisk en del finesse at hente i selve vinene. Fra venstre:

  • (4) OTELLO ROSATO Ceci 99,- Vinterpris 75,- Af druerne pinot nero og lambrusco Maestri i lige dele. Meget lækker, delikat og meget anvendelig. En favorit hos kvinderne men jeg har ikke høre nogen mand klage!
  • (5) ROSE, Chiarli 85,- Vinterpris 75,-. Af 75% lambrusco og 25% pinot nero druer. Tørrere end den foregående. Fortrinlig til mad og især til charcuteri.
  • (6) OTELLO NERO Ceci 99,- Vinterpris 75,-. Af ren lambrusco Maestri. Dybrød, næsten sortlilla. Meget delikat perlende, meget saftig og meget tilfredstillende: både solo og til mad.
  • (7) TRE DI TERRE VERDIANE Ceci. 99,- Vinterpris 75,-
    Den tørre milde hvide mousserende i den buttede flaske. Vinen har fascineret selv inkarnerede champagne-drikkere.
    Den hedder TRE, fordi den fremstilles af lige dele malvasia, chardonnay og sauvignon druer.
    Perfekt både som velkomstdrik, til brunch og til mange fiskeretter.
  • (8) OMBRA Prosecco Extra Dry 85,- kr.
    En favorit, der med sin tørre men milde stil kan anvendes både til maden og som velkomstdrik og, why not, for at skåle det nye år velkommen.
  • (9) COLLEFINO BRUT. 75,-. Af druen greco fra bakkerne omkring Novara. Tør og karakterfuld. Lige som Ombra både solo og til forretter.
  • (10) OMBRA ROSATO 75,-. Af pinot nero druer. Tør og lige så anvendelig som sine hvide søskende.

Et af de distrikter, der har “specialiseret” sig i mousserende vine, er Franciacorta i Brescia provinsen i Norditalien. Selve navnet “Franciacorta” er ensbetydende med mousserende vine fremstillet i distriktet efter den traditionelle flaskegæringsmetode. Jeg har indledt et samarbejde med CASTELVEDER i landsbyen Monticelli Brusatti. Castelveder er en Azienda Agricola, som kun fremstiller mousserende vine af egne druer. Det er klassiske vine, der skeler meget til de traditionelle store navne, men som også byder på en fin og interessant identitet:
paa_italiensk_1.jpg
Fra venstre kan I se: ( og alle Franciacorta med 10% introduktionsrabat til 31.12.08)

  • (11) MAGNUM Franciacorta Brut:  395,- kr. i original (gave)karton
  • (12) Franciacorta BRUT:  145,- kr.
  • (13) Franciacorta MILLESIMATO 2003 BRUT:  215,- kr.
  • (14) Franciacorta ROSATO: 155,- kr.
  • (15) Franciacorta “SATÈN”: 165,- kr.
    “Saten” er lidt mere delikat i sin perlen end de andre Franciacorta-typer.

For at runde det hele af har jeg givet mig selv som julegave en ordentlig “røvfuld” Lambrusco fra min fodboldmodstander og leverandør, Pino TIRELLI i Gualtieri. Billederne er ikke med, fordi vinene først kommer i morgen, mandag, men her er typerne, som I kan bestille og priserne. Høsten er den allerfriskeste 2008!! (årgang 2007 kan fås til vinterpris: 45,-). ( og alle TIRELLI med 10% introduktionsrabat til 31.12.08)

  • (16) LAMBRUSCO ROSATO Emilia IgT  75,-
  • (17) ROSSO TIRELLI 2008 Emilia IgT 75,-
  • (18) LAMBRUSCO MANTOVANO ROSSO IgT 75,-
  • (19) LAMBRUSCO RUBINO Emilia IgT 75,-
  • (20) LAMBRUSCO STOPAI Emilia IgT 75,-

Mens vi snakker om Lambrusco, vil jeg også fortælle jer, at jeg endelig har modtaget min ACETO BALSAMICO: http://www.carlomerolli.dk/index.php?option=com_content&task=view&id=479&Itemid=93

Og mens vi snakker om links, skal jeg lige sige, at fru Schiavenza er blevet moster og i den anledning har fået sig en hjemmeside: http://www.schiavenza.com/.

FORSENDELSER OMKRING JUL:
Alt hvad vi har sendt i fredags den 19. december, leveres normalt mandag den 22. og tirsdag den 23. december. 
Det, der afhentes af fragtmanden mandag i uge 52, leveres normalt tirsdag Fyn+Sydjylland, men Nordjylland leveres først mandag i uge 1.
Sjælland er stadig dag til dag.

OBS! ÆNDRING AF ÅBNINGSTIDERNE på det nye lager beliggende Skovlytoften 1, 2840 Holte: (indgang MODSAT SIDE = på højre side af vores røde bygning!)

I DAG:    Søndag den 21. december: 13:00 til 15:00
Mandag den 22. december: 14:00 til 18:00
Tirsdag den 23. december: 14:00 til 18:00

Onsdag den 24. december: 10:00 til 12:00. Kun afhentninger og efter forudgående aftale.

Lørdag den 27. december: 12:00 til 14:00
Søndag den 28. december: 13:00 til 15:00
Mandag den 29. december: 14:00 til 17:00
Tirsdag den 30. december: 14:00 til 17:00
Onsdag den 31. december: fra 11:00 til 14:00

Husk venligst at I - efter at have modtaget fakturaen herfra - også kan betale direkte med dankort ved at bruge betalingsformularen her...

WEBSHOP!

WEBSHOP