Uge 44-2003

CARLO MEROLLI
Kongsvænget 38,
2830 Virum
tlf.: 45 85 19 78
fax: 45 85 19 78
info@carlomerolli.dk

Endelig: lidt defekt vin ...

Kære Vinvenner!

Hvornår har I sidst hørt en vinhandler sige "denne vin er rigtig skidt"? Eller "det lykkedes mig at sikre mig et mindre parti, før den blev kørt ud til destruktion" eller igen "jeg måtte smage mig igennem mange, før jeg fandt denne, som er den ringeste fra distriktet". Og hvad med kæphesten: "Det var nemt at skære alle mellemleddene væk: ingen ville have denne vin"? Nej. Alle importerer perfekte vine. Derfor sprang jeg straks på, da jeg endelig fik chancen for at købe en ægte DEFEKT VIN.

Det gik sådan, at Paolo Cóntini ringer og siger: "Carlo, jeg har et tilbud. Der er stadigvæk noget 1997 Riserva Cannonau, men vi har opdaget, at der er nogle flasker, der har haft propproblem, forstået på den måde at nogle af propperne har ladet luften komme ind og vinen smager lettere oksideret, à la madeira". " Er det ikke en forsikringssag?" spurte jeg. "Det ville det være, hvis vi havde gjort leverandøren opmærksom på det indenfor det første år, men det er noget, som vi først har opdaget i sommers". "Trist! ud med det", var min naturlige reaktion. "Jo, på den anden side er det kun en, to eller tre flasker per karton, der er defekte: vi kunne sortere dem fra, hvis vi kunne se, hvor der er problemer, men vi kan intet gøre: vi sælger rundt omkring i Italien og i verden og risikoen er for stor. Du handler med private, som du kender og som du kan advare om sagen. De andre flasker smager rigtig godt, du har jo haft 1997 i Riserva før. Hvis du fortæller det til dine kunder, er de måske med på ideen. Var det ikke noget for dig? Du får vinen til en særlig lav pris og der er kun to pallets".

Den almindelige Riserva pris er jo 6,42 euro, så da jeg hørte om prisen på 1,60, lod jeg mig overtale.

Jeg ved ikke med jer, men Paolo Cóntini er en hædersmand, og han ville aldrig sælge mig en defekt vin, som om den var god. (Og omvendt) Derfor er nu den lidt defekte vin på lager: Cannonau 1997 Riserva Cóntini, lidt defekt. Pris: 38,50 kr. flasken. Af statistiske grunde sælges den kun i hele karton à tolv flasker. Hvis der er nogen, der er i markedet for større partier ægte defekt vin, modtager jeg gerne et købstilbud. Matematikken ser sådan ud:

Lidt defekt Cannonau di Sardegna Riserva 1997, Az. Vin. Cóntini
Pris 1,60 euro x 7,44 = 11,90 kr.
Hjemtagelse 10,-
ialt 21,90
avance 40% 8,76
ialt 30,66
moms 25% 7,66
ialt 38,32
oprundet 38,50

Nu er der måske nogen, der mener, at med otteogtrediveogenhalv kroner kan man købe udmærkede fejlfrie vine. Jo, men det er ingen kunst. En defektløs 1997 Riserva koster mindst 95,- kr., og den smager rigtig luksus: det er også et spørgsmål om at føle sig heldig eller måske om at være ligeglad med, om vinen er lidt oksideret, når glöggsaisonen banker på døren.

Fragt: 45,- kr. overalt i Danmark og totalgaranti: I vil finde mindst én defekt flaske i kartonen. Absolut ingen returret! For at bestille lidt defekt vin og prøve lykken send blot en svarmail med "LIDT DEFEKT" i Subject og det antal kasser I ønsker.

SARDINIEN
For dem, der er glade for vine fra SARDINIEN og sværger til de traditionelle, vellavede klassiske Cannonau, har Paolo Cóntini også sendt den unge 2002 og Riserva 2000. Efter den samme beregning som ovenfor er priserne hhv. 76,- og 101,-. Der er kommet også lidt af hans øjesten: den røde Nieddera 2000 (85,-) af den blå drue nieddera, som stort set kun findes på familien Cóntinis vinmarker!

Jeg foreslår en defektløs prøvekasse indeholdende: to af hver Cannonau og to Nieddera. For at bestille sådan en kasse send blot en svarmail med teksten "CONTINI RØD" i Subject. Pris 524,- kr. Vinene kan også bestilles særskilt. Levering: 45,- overalt i Danmark. Ved køb af to kasser (fire af hver vin) er levering 0,- kr. overalt i Danmark.

CASCINA CUCCO.
Jeg ved det godt: baggrundsstøjen er enorm, larmen er stor, udbuddet af vine overvældende. Det ender med, at vi kun tror på og reagerer kun på de tilbud, der bryder igennem lydmuren. De tilbud, der bombarderer os dagligt fra alle kanter og jo mere bombastisk jo højere er chancen for, at vi husker dem og bider på. Sådan forholder det sig ikke i den rigtige vinverden, hvor "rigtigt" står for vin, der er et direkte udtryk for det bedste, et vindistrikt kan byde på. Her gælder det om at kende vores besøgstid, at lytte til de lavmælte praj for at kunne skelne et godt tilbud fra et unikum. Cascina Cuccos Barolo-sæt er et UNIKUM. Det gælder først og fremmest vinenes høje kvalitet og deres høje nydelsesgrad, det gælder den perlerække af årgange - kun de bedste fra 1989 til 1999 -, og det gælder ikke mindst prisen 2.000,- kr., som er uset lav for Barolo af denne kvalitet. Jeg tvivler på, at der findes i dagens Danmark en flottere (jule)gave til en vinelsker af italienske vine eller til en vinelsker i det hele taget. Cascina Cuccos Barolo sæt kan nu bestilles og købes også i prima, Center Parken 34, Vigerslev Center, 2500 Valby, 36141557 kontakt Peter Toft.

SOMMERTID
Stiftelsen af "Foreningen til Sankt Hans Udsættelse" vandt gehør kun hos én af vore vinvenner. Vi behøver ikke at være mange for at starte en revolution, men en forening af to mennesker kan vise sig at være lidt for intim. Derfor skrinlægger vi ideen til næste gang og det medfører, at nu går I glip af en festlig stiftende generalforsamling og for den chance for at forlænge sommerens lyse glæder med fire måneder. For dem der læser disse linjer og undrer sig en smule, om jeg vrøvler mere end sædvanligt, henviser jeg til www.carlomerolli.dk UGE 27/2003.

SAVIGNOLA PAOLINA: der er kommet et mindre parti af Riserva 1999. Jeg har allerede tilskrevet dem, der havde reserveret og til dem, der var interesserede. Der er en smule også til de andre. Riserva-udgaven er fremragende og vinder sammenligningen med langt dyrere Classico Riserva og Toscana-vine. Denne årgang karakteriseres af stor fløjl, fin afstemt frugt og vedvarende elegance. Prisen er (iøvrigt uændret fra ifjor): 142,- kr. Hvis du ønsker at sikre dig nogle flasker af denne pragtfulde vin, send blot en svarmail med teksten "SAVIGNOLA" i Subject, og det antal flasker du ønsker.

NEARCO: jeg har købt op alt det, der var at købe af dette pragteksemplar af en Supertuscan. For nærmere beskrivelse klik på www.carlomerolli.dk under Vintilbud UGE 30/2001. Prisen uændret men hurtig bestilling tilrådes, da der kun er sekshundrede flasker. Fuldblods hingst: "wild thing, you make my heart sing"

NOVELLO 2002 BORGALE fra Falesco skulle ankomme den 31. oktober. Mere om den senere, men vinen kan bestilles allerede nu:
660,- kr for tolv flasker. Levering 0,- kr. overalt i Danmark.

De venligste hilsener,

Carlo Merolli

 

Ugens vine er kun et klik fra dit bord:
 
  Indhold Stk. pris Antal
1

Lidt defekt Cannonau di Sardegna Riserva 1997, Az. Vin. Cóntini

38,50
2

CONTINI RØD kasse

524,00
3

Cascina Cuccos Barolo-sæt

2.000,00
4

NOVELLO 2002 BORGALE (12 stk.)

660,00
 
  Navn:  
 

 
  Gade:  
   
  Postnr. og by:  
   
  Telefon/mobil:  
   
  Mail-adresse:  
   
   
Bedes tilsendt
Afhentes d.       i Virum
Afhentes d.       i Wiuff Vinhandel
   
 

Bestilling sker ved tryk på denne knap:

 

Klik her for at komme retur til tilbudsoversigt